معرفی اورژانس پیش بیمارستانی

 

اورژانس پیش بیمارستانی یا EMS(Emergency Medical Services) به مجموعه خدمات فوریت‌های پزشکی اطلاق می‌گردد که درمان‌های اضطراری یا انتقال مصدوم در خارج از محیط بیمارستان صورت پذیرد که در ایران به نام مرکز فوریت های پزشکی شناخته می‌شود و زیر مجموعه مراکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی می‌باشد. دسترسی به خدمات فوریت های پزشکی از طریق شماره امدادی 115 امکان‌پذیر می‌باشد.

فرایند امداد خواهی و امداد رسانی در اورژانس پیش بیمارستانی:

تماس با شماره 115:

با تماس با شماره 115 (بدون پیش شماره یا کد) در هر نقطه از کشور ایران؛ این تماس به اتاق فرمان فوریت های پزشکی وصل شده و کارشناس حاضر در اتاق فرمان سؤالاتی را در مورد مصدوم یا حادثه از شما می‌پرسد.

گرفتن شرح حال و آدرس:

شخصی که با اورژانس تماس می‌گیرد باید بر بالین بیمار حاضر باشد و بتواند به سؤالات کارشناس اتاق فرمان پاسخ دهد. این سؤالات بیشتر در مورد مشکل فعلی بیمار، سن، جنس و علایم قابل مشهود در بیمار است. در اکثر موارد سؤالات و مشکلات مطرح شده توسط امدادخواه از طریق مشاوره با پزشک اتاق فرمان قابل برطرف کردن بوده و نیازی به اعزام واحد امدادی ندارد. در مورد تصادفات از تماس گیرنده در مورد تعداد مصدومین، نوع حادثه و نیاز به نجات مصدومین سؤال می‌شود.

اعزام واحد امدادی:

چنانچه کارشناس یا پزشک حاضر در اتاق فرمان به این نتیجه برسد که وضعیت بیمار اورژانسی است، یک واحد امدادی اورژانس را که به محل حادثه نزدیک تر است اعزام می‌کند.

انجام اقدامات فوری در صحنه حادثه:

به محض رسیدن نیروهای امدادی اورژانس به صحنه حادثه در اولین فرصت همه مصدومین و بیماران را معاینه، ارزیابی و اولویت بندی کرده و سپس برای رفع مشکلات فوری آن‌ها اقدام می‌کنند. از جمله این اقدامات بازکردن راه هوایی بیمار، کنترل خونریزی، انجام عملیات احیای قلبی، ریوی و ثابت سازی اندام های شکسته، می‌باشد.

انتقال مصدوم یا بیمار به داخل آمبولانس:

هماهنگی با اتاق فرمان برای اعزام به مرکز درمانی: این مرکز درمانی معمولاً نزدیک ترین مرکز درمانی در محدوده صحنه حادثه می‌باشد که امکان ارائه خدمات لازم را به مصدوم یا بیمار دارد.

تحویل بیمار به مرکز درمانی: در این مرحله پرسنل اورژانس 115 مصدوم یا بیمار خود را با ارائه شرح حال لازم به پزشک یا مسئول اورژانس مرکز درمانی تحویل داده و در اینجا مأموریت آن‌ها به پایان می‌رسد.

ترکیب یک واحد امدادی اورژانس 115:

یک واحد اورژانس پزشکی اورژانس شامل 3 جزء اصلی نیروی انسانی، تجهیزات تخصصی و وسیله نقلیه می‌باشد.

نیروی انسانی: پرسنل با مدرک دانشگاهی از رشته‌های فوریت های پزشکی

تجهیزات تخصصی: این تجهیزات شامل وسایل بازکردن و مدیریت راه هوایی بیمار، ثابت سازی اندامهای شکسته، وسایل مخصوص حمل و نقل بیمار، وسایل احیا قلبی ریوی و داروهای اورژانسی می‌باشد.

وسیله نقلیه: این وسیله با توجه به شرایط محیط امدادرسانی متفاوت است. بیشترین وسیله امدادی در اورژانس 115 آمبولانس می‌باشد. البته در مواردی از موتورسیکلت یا کشتی و بالگرد هم استفاده می‌شود.

 

 

تاریخ به روز رسانی:
1399/03/12
تعداد بازدید:
1155
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal