مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
۱۴۰۰ دوشنبه ۳ آبان
مسمويت با منواكسيد كربن كشنده اما قابل پيشگيري
طبق آمار مركز مديريت و حوادث فوريتهاي پزشكي در پاييز امسال در پي مسموميت با منواكسيد كربن 87نفر دچار مسموميت ،كه متاسفانه تعدادي از آن ها قبل رسيدن آمبولانس فاقد علئم حياتي بودند.

مسموميت با مونوكسيد كربن اغلب با تغيير ناگهاني هوا و آغاز فصل پاييز و زمستان با استفاده  از وسايل گرمايشي غير استاندارد و استفاده غير اصولي ايجاد مي شود.

مونوكسيدكربن را قاتل خاموش مي نامند زيرا شما نه مي‌توانيد متوجه حضور آن در بدن خود شويد و نه مي‌توانيد آنرا استشمام كنيد چون گاز مونوكسيدكربن، يك گاز بي‌رنگ و بدون بو است.اما شما با دانستن علايم آن مي‌توانيد از مسموميت با اين گاز پيشگيري كرده و جان خود و خانواده خود را نجات دهيد.

علايم مسموميت مختصر با گاز منوكسيدكربن غير اختصاصي هستند و مانند علايم سرماخوردگي يا آنفولانزا و يا ساير مسموميت‌ها است مانند: سردرد، تهوع، شكم درد، احساس ناخوشي، احساس زخم در گلو و سرفه خشك است.  اما در مسموميت با منوكسيدكربن برخلاف سرماخوردگي ما تب نداريم.

نوزادان ، زنان حامله، سالمندان، افراد مبتلا به بيماريهاي خوني، بيماران با بيماري هاي قلبي يا ريوي گروه هايي هستند كه بيشتر در معرض عوارض ناشي مسموميت با مونوكسيد كربن مي باشند.

اولين و مهمترين اقدام براي نجات فردي كه دچار مسموميت با مونوكسيد كربن  رساندن اكسيژن و هواي تازه به فرد است؛ به همين دليل به محض مشاهده فردي كه دچار مسموميت با co شده، بايد پنجره‌ها را باز كرد تا هواي تازه سريعاً وارد اتاق شود و در صورت امكان، فرد مسموم را از محل خارج نماييد.

سپس منبع نشت گاز را بايد شناسايي و قطع كرد و سريعاً با اورژانس 115 تماس گرفته شود و تا رسيدن اورژانس هيچ خوراكي يا نوشيدني به فرد گاز گرفته داده نشود چون به دليل حالت تهوع احتمال خفگي بيشتر مي‌شود.

استفاده از از وسايل گرمايشي استاندارد، اطمينان از مكش كامل و مناسب لوله‌هاي بخاري، بازبيني صحت كار وسايل گرمايشي و باز بودن مسير دودكش ضروري است.

همچنين از وسايل گازسوز و گرمايشي بدون دودكش نبايد استفاده كرد. دودكش‌ بخاري هر‌چه كوتاهتر و مستقيم باشد، بهتر است و دودكشهاي‌ بالاي پشت‌بام بايد داراي كلاهك مخصوص باشند و حداقل 75 سانتي‌متر از سطح پشت بام بالاتر باشند

در فصل سرما همه روزنه‌هاي جريان هوا ‌را در منزل يا محيط كار مسدود نكنيد. از نصب آبگرمكن در حمام خودداري شود

اتومبيل را در پاركينگ دربسته به مدت طولاني روشن نگه نداريد و نحوه استفاده از وسايل گرمازا را بر اساس اقتضاي سن فرزندان،‌ به آنها بياموزيد.

منبع:
مديريت حوادث و فوريتهاي پزشكي-اورژانس115
تعداد بازدید:
978
تاریخ:
1398/10/07
Powered by DorsaPortal